Güzel yaşama rehberi
Tasarım > Arcas'ın eşyaları satışta!
Rue 1387, bir eşini daha bulamayacağınız vintage parçalarla dolu bir dükkan. Zevkli  aksesuarlar, tasarım mobilyalar, aydınlatmalar ve fotoğraflarla döşenmiş bir evin salonunu andırıyor. Her daim üzerinde taze çiçeklerin, etrafında Funda Arcas, İpek Mısırlıoğlu, Başar Bahadır ve misafirlerinin oturduğu uzun dikdörtgen masa da bu algıyı destekliyor.


Rue 1387’nin kurucusu Funda Arcas, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arcas’ın eşi . Arcas, 15 yıldan uzun bir süredir inşaat ve dekorasyon işinde. Alaçatı Hacımemiş’te ev ve butik oteller yaptı. Karaköy ve Balat’ta işyerleri ve yine butik otellerin restorasyon çalışmalarını tamamladı. Rue 1387 fikri ise yurtdışında gezdiği şehirlerden topladığı vintage parçalar artık depolara sığmayınca doğdu. “Bir dükkan açarak bunları paylaşmak şart oldu” diyor Arcas. İlk dükkanı İzmir’de açan Arcas, buradaki ürünleri özellikle Paris ve Londra’nın kuzeyindeki vintage dükkanlarından topladığını söylüyor. Ruhu ve karakteri olan ürünler seçmeye özen gösterdiğini  vurgulayan Arcas, çok iyi sergilerden topladığı resimleri de burada satıyor.  


Ayrım yapmak zor belki ama Arcas’a hangi ürünlerin onun için özel olduğunu sorduğumda, “Louis Vuitton’un ilk sandıklı modellerini toplayarak bu işe başladım. Onların yeri bende apayrı. 1890 yılından kalma şifonyer ve eski bir uçak pervanesinden dönüşen saat de benim için çok özel parçalar” yanıtını alıyorum.


Bazı ürünlerin satılmasına çok üzülüyor Arcas. Mağazaya teşhir amaçlı koyduğu 1910 tarihli eski Chester bir deri koltuğun satıldığında içi gitmiş mesela. “Benim olsun istediğim parçaların satılması beni üzüyor” diyen Arcas, bu yaz Alaçatı Hacımemiş’te Rue 1387’nin bir şubesini açtı. Fornasetti ve MacKenzie'nin birçok modelini burada bulabilirsiniz. Yazdan sonra da İstanbul’da bir dükkan açacak. 

Mağazadaki favori objemi sona sakladım. Yanınızda her yere taşıyabileceğiniz bir saat kulesi:) Hem de bir değil 50'ye yakın saatten oluşuyor. (Bu yazı Platin Dergisi'nin Mayıs sayısında Gustology köşesinde yayımlanmıştır.)

Etiketler: Funda Arcas,Rue 1387,Başar Bahadır,Hacımemiş dekorasyon

Bir Yorum Yazın

* İsim
* E-posta
* Mesaj

Gustology Nedir
Gustology Nedir Gusto, zevk alma, stil ve haz anlamına gelir. Gustology ise yüksek zevke fakat sınırlı vakte sahip okuyucusunu stil sahibi ürünler ve zevk veren adresler hakkında bilgilendirir.  
Yazarı Kimdir?
Banu Kitiş Dağıstan
Gusto video
Arşiv
Gustology