Güzel yaşama rehberi
Mücevher & Saat > Ruha dokunan takılar
Melie, birbirini çok andıran takı tasarımcıları arasından hikayesiyle ayrılıyor. Koleksiyondaki her bir parça el yapımı ve özel bir hikayesi var. Boyunda taşınabilen minyatür parfüm şişeleri ve yine fotoğraf yerleştirebileceğiniz çerçeve kolyeler gibi. Markanın yaratıcısı Melike Kapıcıoğlu’na göre tasarımlarının en önemli özelliği ‘unique’ olmaları. Başta takıları olmak üzere Nişantaşı’ndaki mağazasında çalan müzik, burası için özel yaratılan koku ve diğer tüm detaylar bu algıyı destekliyor.


Kapıcıoğlu’nun bu işe başlamasına kendisi için sipariş ettiği bir yüzük neden olmuş. Atölyede tezgahın arkasına geçmiş. Geçiş o geçiş. Bundan sonraki vaktini ve kendini bu işe adamış. GIA’de eğitimler, Londra’da workshoplar, Bilgi Üniversitesi’nde tasarım kültürü ve yönetim programı derken… Kendini hazır hissettiği 2013’ün bahar ayında ilk koleksiyonunu müşterilerine sunmuş.

Ailesindeki ilk ve tek tasarımcı Melike Kapıcıoğlu. Dünya Göz Hastaneleri’nin kurucusu Eray Kapıcıoğlu’nun üç kızından biri. Grup şirketlerinde staj yaptıktan sonra kendi yolunu değerli taşlarla çizmiş. Aile işinden aldığı ilhamın yansıması ise Braille alfabesiyle hazırladığı kolyeler. Bunların üzerine Braille alfabesiyle isimlerinizi yazdırabiliyorsunuz. Ya da sadece “Aşk” kelimesini. Kolyeleri gözleri görmeyenlere ulaşamasa bile satıştan elde edilen gelirin bir kısmını 6 Nokta Körler Vakfı’na bağışlayarak onlara destek oluyor Melie.

Renkli taşların sihrine inanan Melike Kapıcıoğlu, tasarımlarında yakut, safir, turmalin, topaz gibi renkli taşları bolca kullanıyor. Yurtdışında tanınmasını LoveGold’un İstanbul rehberinde yer verdiği 19 mücevher markasından biri olmasına, yurtiçinde tanınmasını ise kulaktan kulağa pazarlamanın etkisine bağlıyor.


Melie’nin en çok hoşuma giden koleksiyonu Gradiva. Tarihteki beş büyük aşka ithaf edilmiş.  Nazım Hikmet’in Vera’ya, Dali’nin Gala’ya, Antonius’un Kleopatra’ya, Güzel’in Çirkin'e ve Şah Cihan’ın Mümtaz Mahal’e duydukları aşkı anlatıyor. Nazım Hikmet Vera’ya yazdığı bir mektupta, “Sevgilim dün gece sesin çok kötü geliyordu, gözümü bile kırpmadım” demiş. Melie, bu sözden yola çıkarak bir göz kolyesi tasarlamış. 


İçine fotoğraf koyarak çerçeve gibi boyunda taşınabilecek kolyeler de çok özel bir hediye seçeneği. Fotoğraf yerine minik notlar yazmak isteyenler için ‘Mektup Kolyesi’ de var.


Nazım'ın Vera'ya yazdığı mektuplarda geçen kelimelerden doğan kolyeler.. 


Şah Cihan’ın aşkı Mümtaz Mahal'e yaptırdığı dünyanın yedi harikasından biri olan Tac Mahal’in duvar motiflerinden esinlendiği takılardan biri de bu küpeler;  


Dali ve Gala serisinde ise geometrik formlar tercih edilmiş. Antonius ve Kleopatra aşkından ilham alınarak tasarlanan Kleopatra cuff'lar çok beğenilen parçalardan.


Benim favori parçam ise yine Antonius ve Kleopatra serisinden bu lapisli küpeler. Lapisin tercih edilme nedeni, Mısır’da çok kullanılan bir taş olması.


Melie tasarımları İstanbul'da Nişantaşı'nda kendi butiğinin yanı sıra İzmir ve Çeşme Alaçatı Hacımemiş'teki Designers of Oz mağazalarında da satılıyor. Bu mağazalara gitme şansınız yoksa da online store'dan alışveriş yapabiliyorsunuz.

-Bu yazı Platin Dergisi'nin Mart sayısında yayımlanmıştır.  

Etiketler: Melie,Melike Kapıcıoğlu,tasarım takı,göz kolye,özel hediye,Oz Desisgner

Bir Yorum Yazın

* İsim
* E-posta
* Mesaj

Gustology Nedir
Gustology Nedir Gusto, zevk alma, stil ve haz anlamına gelir. Gustology ise yüksek zevke fakat sınırlı vakte sahip okuyucusunu stil sahibi ürünler ve zevk veren adresler hakkında bilgilendirir.  
Yazarı Kimdir?
Banu Kitiş Dağıstan
Gusto video
Arşiv
Gustology