Güzel yaşama rehberi
Seyahat > Kimler geliyor İstanbul'a?
07/02/2013

“İstanbul’un yarısı rantiye, diğer yarısı şantiye” lafını duymuşsunuzdur. İlk kim söylediyse doğru demiş. Şehirden uzak kalıp da her geri dönüşümde yeni yeni inşaatlarla karşılaşıyorum. Bunların gayrimenkul projesi olanları eşimin uzmanlık alanına giriyor (www.emlakgurmesi.com), benim ilgimiyse daha çok oteller çekiyor. Geçenlerde Raffles’ın da bitmesine az kaldı, Shangri-La’yı ne zaman açarlar acaba diye düşünürken www.tadindaseyahat.com’da “İstanbul’un yeni lüks otelleri” yazısına rastladım. Hangi zincir ne zaman geliyor, yanında neler getiriyor? sorularının yanıtlarını bulacağınız çok güzel bir yazı. Yazarı Gürhan Kara hayatta yapmaktan en çok zevk aldığı şeyleri; seyahat, fotoğrafçılık, yemek yapmak ve yemeyi birleştirince bu sayfa doğmuş. Mottosu “Gez, gör, tat”. İngilizcesi de www.sighteating.com adresinde. Geçelim yazıdaki otellere.  

“The Raffles Hotel:

Zincirlikuyu’da inşaatı devam eden ve herkesin merakla beklediği Zorlu Center’da açılacak. Muhtemelen Ağustos 2013′ten sonra faaliyete geçecek. İstanbul’un en lüks otellerinden biri olması bekleniyor. Odaları standart otel odalarından daha büyük olacak olan Raffles’ı ünlü iç mimarlık şirketi olan Hirsch Bedner Associates tasarlayacak.

Shangri-LA:

Beşiktaş merkezde inşatı neredeyse bitmek üzere olan Shangri-LA, Türkiye’nin ilk 7 yıldızlı oteli olma iddiasıyla geliyor. Boğaz'da Dolmabahçe Sarayı’nın hemen yanında yer alan otel, yerin 7 kat altına inşa edilerek yapıldı. 186 odası ve 17 deniz manzaralı suiti ile önümüzdeki aylarda hizmete girmesi bekleniyor. Beşiktaş’ta çalıştığımdan dolayı otel inşaatının tüm evrelerine bizzat tanıklık ettim. Bu otelle ilgili beni en çok heyecanlandıran şey ise içinde otantik bir Çin restoranının yer alacak olması.

Odalarından bir görüntü; 

Bu da odaların penceresinin görüntüsü; 

The Address:

Dubai’li Emaar Grubu’nun Çamlıca’da hayata geçireceği Emaar Square projesinde yer alacak. Projenin 2015’te tamamlanması planlanıyor. Müşterilerine kişisel hizmet sunma felsefesini benimseyecek olan otel ise Asya yakasının da en lüks oteli olma özelliğini taşıyacak. Dubai’deki Address Otel’in mimarisine bayılırım.

Mandarin Oriental:

Bodrum’daki projesinden sonra İstanbul’da biri Kuruçeşme diğeri de Sultanahmet’te olmak üzere 2 otel açmayı planlıyor. Kuruçeşme’deki otel şu anda konser alanı olarak hizmet veren ve benim en sevdiğim yerlerden biri olan Arena’nın yerine inşa edilecek.

Jumeriah: Dubaili lüks otel zinciri tarihi Pera Palas Oteli’nin işletmesini aldıktan sonraki ikinci projesini halen yenilenmekte olan Maçka Oteli’nin işletmesini alarak hayata geçirecek. Otel bu yıl içinde faaliyete geçmiş olacak. Jumeriah’ın Dubai’deki otellerinden biri olan Jumeriah Emirates Tower’de kaldım. Hizmeti gerçekten kusursuz ve en ince ayrıntının bile düşünüldüğü muhteşem manzaralı odalara sahip.

Otelin içten görünüşü;

Viceroy: Bebeköy’de bir zamanlar Fransız yetimhanesi olarak kullanılan aslına uygun şekilde inşa edilmiş 15 binanın bulunduğu 68.000 m2‘lik bir arazide yer alan Nef Bebeköy projesinde açılıyor. Bu yıl içinde hizmete başlayacak otelin 58 odası bulunuyor. Zincir, 2014 yılında Bodrum’da da bir diğer otel projesini hayata geçirecek.

Bellagio: Las Vegas’dan tanıdığım bu lüks otel zinciri de MGM ile birlikte İstanbul’da yer arayan bir başka otel. Şirket yetkilileri yer olarak çoğu otel gibi Boğaz çevresiyle ilgileniyor. Dekorasyon olarak en az Las Vegas’taki kadar görkemli bir otel bekliyor ve içinde kocaman çikolata şelalesi olan mağazanın da açılmasını umuyorum.

Bu otellerin yanı sıra benim açılmasını temenni ettiğim Peninsula, Armani, The Regent ve The Standard gibi oteller var. Özellikle de isminin tam tersi hiç de standart olmayan ve çok farklı bir konseptle hizmet veren Standard Otel’in açılmasının şehre çok farklı bir hava katacağından eminim.

Standard Hotel Hollywood’un resepsiyonu. Arka plandaki manken yerine canlı manken kullanıldığı da oluyor.

Herkese tadında seyahatler...

www.tadindaseyahat.com


Etiketler: www.tadinseyahat.com,www.sighteating.com,gustology,www.emlakgurmesi.com,Viceroy,

Bir Yorum Yazın

* İsim
* E-posta
* Mesaj

Gustology Nedir
Gustology Nedir Gusto, zevk alma, stil ve haz anlamına gelir. Gustology ise yüksek zevke fakat sınırlı vakte sahip okuyucusunu stil sahibi ürünler ve zevk veren adresler hakkında bilgilendirir.  
Yazarı Kimdir?
Banu Kitiş Dağıstan
Gusto video
Arşiv
Gustology