Güzel yaşama rehberi
Mücevher & Saat > Tektaşın da trendi var!
17/01/2013

Feyza Ketenci, aslında bir jeoloji mühendisi. Lisansı ve yüksek lisansı İTÜ’den. Okul döneminde haşır neşir olduğu taşlar arasında en çok değerli taşların etkisine kapılınca HRD ve GIA’de eğitim almış. Şimdilerde yine İTÜ’de “Elmas Jeolojisi” konulu bir doktora yapıyor. Aynı zamanda pırlanta alacaklara danışmanlık hizmeti veriyor. 

Uzmanından 2013 tektaş trendleri; 

"Pırlantayı aşk ile lüksün kesiştiği nokta olarak tanımlayabiliriz. Bir erkeğin bir kadına duyduğu aşkın nişanı olarak tektaş yüzüğün kullanılması 15. yy başlarına dayanıyor. Ancak o zamandan bugüne çok şey değişti. Tektaş yüzüğün nişan yüzüğü olarak kullanımı, geniş kitleler tarafından kabul görmeye başladı. Pırlanta bir “arzu nesnesi” haline geldi. Bu talebe geç katılan ülkemizde de nerdeyse bir gelenek haline geldi tektaş. Ancak tektaş kullanımı global olarak o kadar arttı ki, daha önce kabul gören klasik tektaş görüntüsü sıradan hale geldi. Tektaş almak isteyenler artık değişiklik istiyor. Bu yüzden de tektaş trendlerinden bahsedebiliyoruz. 2013’te yaşanacak değişimlere bakalım;

Klasik montürler yerine tektaşın etrafını küçük pırlantaların tek veya çift sıra döndüğü (halo) yüzükler 2012’de olduğu gibi 2013’te de çok revaçta olacak.

Yuvarlak kesim her zaman popüler. Ancak ‘fantezi kesim’ adı verilen yuvarlak dışındaki kesimlerin son yıllardaki yükselişi bu yıl da devam edecek. Tektaşta trend, klasiğin herkese göre olmadığı yönünde. Özellikle de oval, cushion ve damla kesimler en çok öne çıkanlardan. 

Özellikle ABD'de ünlülerin seçimleri de genellikle fantezi kesimden yana. Bu da trendleri yönlendiren bir faktör şüphesiz. 

Beştaş yüzük veya klasik düz alyans ile tektaş takmak kesinlikle trend değil! Sadece tektaşla aynı model ince tamtur takmak çok moda.

“Eski, tekrar yeni” mottosuyla “vintage” ya da “vintage görünümlü” tektaşlar 2013’ün yıldızı olacak. Anne veya kayınvalide yadigarı yüzükler (Prenses Diana – Kate Middleton örneği), özellikle de dönem motifleri içerenler tercih sebebi. Eski görünümlü yeni yüzükler de olabilir.

Jennifer Love Hewitt de vintage model tercih edenlerden;

Beyaz altın ve platin her zaman revaçta, ancak artık pembe altın da çok kullanılıyor. Beyaz- pembe ya da sadece pembe altın tektaş yüzükler görmek mümkün.

Renkli pırlantalar 2013’te de yine farklı seçenek arayanların gözdesi olacak. Pembe pırlantalar hepimizin hayalini süslüyor ancak onlara ulaşmak çok da kolay değil!

Sarı pırlantalarını fiyatları ise pembeye göre daha çok bulunabildiğinden daha uygun. Pembe ve mavi pırlantaların fiyatları sarı pırlantanın birkaç katı kadar.  

Asi ruhların tercihi ise siyah pırlantadan yana.

Feyza Ketenci'yle tanışmak, danışmak isteyenler www.lussoconsult.com 'dan ulaşabilirler. 


Etiketler: Feyza Ketenci,tektaş alırken nelere dikkat etmeli?,gustology,lüks,tektaş trendleri,tektaş modası

Bir Yorum Yazın

* İsim
* E-posta
* Mesaj

Gustology Nedir
Gustology Nedir Gusto, zevk alma, stil ve haz anlamına gelir. Gustology ise yüksek zevke fakat sınırlı vakte sahip okuyucusunu stil sahibi ürünler ve zevk veren adresler hakkında bilgilendirir.  
Yazarı Kimdir?
Banu Kitiş Dağıstan
Gusto video
Arşiv
Gustology