Güzel yaşama rehberi
Tasarım > Minyatürünü vaat etsen de olur!
12/01/2013

Hobi olarak başlayıp büyüyen işlerin hikâyeleri her zaman ilgi çekicidir. Bir kere ilham verir. Bağırmasa da “Bak sen de yapabilirsin, farklı bi’ şeyler yaratabilirsin” diye fısıldar. Mimar Emre Özberk’inki gibi.

Ne yapıyor Özberk? Canlı bitkiler ve ahşap aksesuarlarla minyatür bahçeler yaratıyor.

The New York Times, tasarımlarını “Şehrin kalabalığından büyüleyici bir kaçış” olarak tanımlıyor.

Tüm tasarımlarına göz atabileceğiniz sitesinin adı “Paspas’ın Bahçeleri”. İmlâ hatası yok, buradaki Paspas özel isim; Özberk’in kedisi. Bahçelerin de ilk mekanı Paspas’ın mama kaplarıymış zira.

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu, üstüne İTÜ’den masterlı Özberk son 5  yıldır Uzakdoğu kökenli bitki sanatlarıyla ilgileniyor. Bahçelerinde kullandığı mobilyaların tamamı ahşaptan ve elde üretiliyor. Gerçek mobilyaların 35 kat küçük birebir örnekleri. Özberk, mümkün olduğunca yalın ve türlerinin arketipleri gibi görünen mobilyalar yaratmaya çalıştığını söylüyor.

Bir bahçeyi sıfırdan yaratma işleminin süresi kullanılacak malzemeye ve doğru bitkilerin bulunmasına göre değişiyor. Genelde 3-4 gün süren bu işlem, bazı bahçeler için daha çok uzayabiliyor.

Bahçenin sahiplerine düşen birtakım görevler de var; “Bitkileri sulama, ağaç dallarını budama ve çimleri düzenleri olarak biçme”. Öyle hediyeyi alıp yan gelip yatma yok! Gözünüzü de korkutmayalım; bahçeler bir minik kılavuzla beraber geliyor. Ne zaman sulanacağı ve nasıl budanacağıyla ilgili tüm bilgiler var.

Fiyatları büyüklüklerine göre 75-320 TL arasında değişiyor. Mesela bu bahçe 320 TL;

Bunaldığında kendini burada hayal etmek için birebir; 

Minyatür bahçeler çok orijinal bir hediye alternatifi. Evlilik teklifi için mekan olarak kullanan da çok oluyormuş. Hşşşt beyler bu kıyağımızı da unutmayın! 

İletişime geçmek için; 

www.paspasinbahceleri.com


Etiketler: Paspas'ın Bahçeleri,Emre Özberk,Mimar Emre Özberk,minyatür bahçe,Uzakdoğu bitki sanatı,botanik,gusto,gustology

Bu yazı için 4 yorum var

Yorum yazmak için tıklayınız.


ozlem gusar şöyle der:
01/02/2013
Banucum ne güzel konular paylaşıyorsun böyle. Özelllikle buna tek kelimeyle bayıldım, aradığım hediye ile ilgili derdimin dermnanı oldu :))) ellerine sağlık, sevgiler, özlem
Gustology şöyle der:
03/02/2013
Begendiginize çok sevindim Ozlem Hanım, ben de bayıldım. Hediyenin sahibi çok şanslı;))Çok sevgiler.
oğuz akdeniz şöyle der:
05/02/2013
GÜZEL BLOG bayıldım oğuz akdeniz-milliyet http://zoomlabakalim.blogspot.com/
Gustology şöyle der:
06/02/2013
Tesekkurler Oguz Bey. Biz de bundan sonra zoomlayacagız bakalım.
Gustology Nedir
Gustology Nedir Gusto, zevk alma, stil ve haz anlamına gelir. Gustology ise yüksek zevke fakat sınırlı vakte sahip okuyucusunu stil sahibi ürünler ve zevk veren adresler hakkında bilgilendirir.  
Yazarı Kimdir?
Banu Kitiş Dağıstan
Gusto video
Arşiv
Gustology