Güzel yaşama rehberi
Tasarım > El emeği kol düğmesi
15/10/2012

Kadınlara bahşedilen aksesuvarların sınırsızlığıyla erkeklerin payına düşenler kıyaslanınca adaletsiz bir dağılım olduğu apaçık. Her ne kadar bu işten kazançlı çıksak da hediye alırken dön dolaş aynı şeyler kısırdöngüsünü hepimiz yaşıyoruz. Bu açığı kapatacak, hatta aynısından kendimize de isteyecek kadar güzel tasarımlara sahip kol düğmeleri tasarlayan yepyeni bir marka var. Duymadıysanız mutlaka şimdi, burada, hızlıca tanışın Begüm Khan’la.

Markanın kurucusu Begüm Kıroğlu, henüz 26 yaşında. Shanghai’da Çin kültürü üzerine master yapmış.

Kol düğmesi tasarlama fikri ise bir ihtiyaçtan doğmuş. Ağabeyinin düğünü sırasında, İstanbul’un altını üstüne getirip de içine sinen bir kol düğmesi bulamayınca. Böylece biricik ağabeyine vereceği ‘o çok özel hediyeyi’ kendi yapmaya karar vermiş. Kapalıçarşı’da yarı metruk, gümüş işi yapan altı kişilik bir ekibin yanında yerini almış.

Kısa sürede bir aileye dönüşen ekibin tasarımlarının başlangıç noktasını genelde Kıroğlu’nun gösterdiği bir fotoğraf veya ilham alınan antika bir mücevher oluşturuyor. Sinek, fil, kaplan kafası, kuş, balkabağı, kubbe şeklindeki kol düğmelerinin çoğu Kıroğlu'nun ailesinin antika koleksiyonerliğindeki geçmişinden izler taşıyor.

Materyal olarak bronzu tercih eden Kıroğlu, bunun nedenini daha organik bulması olarak açıklıyor. Tasarımlar son şeklini aldıktan sonra gümüş, sarı veya pembe altınla kaplanıyor. Begüm Khan tasarımlarında Barok incisi, lapis lazuli (laciverttaşı), mercan ve kuvars gibi yarı değerli taşlar da kullanılıyor. 

Her tasarımcıya sorulan değişmez soruyu (İlhamı nerelerde bulursunuz?) Kıroğlu şöyle yanıtlıyor; “Renkler ve biçimlerde. Mesela porselen bir vazonun deseni ya da Tibet halısının dokusunda.”

Bugüne kadar en çok satılan modeli “The Dome” onun imzası niteliğinde. Bu tasarım Kıroğlu’nun Süleymaniye Camii’nin tavanına dokunduğu gün zihninde şekillenmiş.

Markasını Shanghai’da lanse eden Begüm Kıroğlu’nun İstanbul’daki satış noktaları Divan Hotel, Bebek ve Nişantaşı’ndaki Midnight Express butikleri.

Kasım’dan itibaren de Harvey Nichols Dubai’de. 

Daha sonra kimbilir nerelerde..  

www.begumkhan.com


Etiketler: Begüm Khan,kol düğmesi,Kapalıçarşı,erkeklere alınacak en güzel hediyeler,Midnight Express Bebek,Midnight Express Nişantaşı

Bir Yorum Yazın

* İsim
* E-posta
* Mesaj

Gustology Nedir
Gustology Nedir Gusto, zevk alma, stil ve haz anlamına gelir. Gustology ise yüksek zevke fakat sınırlı vakte sahip okuyucusunu stil sahibi ürünler ve zevk veren adresler hakkında bilgilendirir.  
Yazarı Kimdir?
Banu Kitiş Dağıstan
Gusto video
Arşiv
Gustology