Güzel yaşama rehberi
Lifestyle > Lezzet ve sunumun yarışı!
09/08/2012
O çok sevdiğimiz incecik porselenler Çin sofra kültürünün hayat kaynağı. 

Sadece porselenler mi? Ritüellerin cenneti Çin’de donatılan masalarda chopstickler’den Amerikan servislere kadar sunumdaki tüm ayrıntılar iştah açıcı!

Merve Şıvgın, geçtiğimiz ayki Şanghay ve Pekin seyahatinden izlenimleri ve fotoğraflarıyla bizi Çin’deki sofra sanatıyla tanıştırıyor. Sanki kalabalık bir sofranın etrafında buluşmuşuz gibi içtenlikle, tatlı tatlı anlatıyor:

“Dünyanın önde gelen mutfakları arasında yer alan Çin mutfağı, bu lezzetleri eşsiz porselenleri ve özenli sunumuyla birleştirince ortaya tablo gibi bir manzara çıkıyor. İncelikle işlenmiş el yapımı porselenler, Çin kültürüne ait desenler ve sofra ışığı altında parlayan yaldızlı tabloyu bozmamak için bir süre hayranlıkla önünüze gelen servisi inceliyor, çeşitli açılardan fotoğrafını çekiyor ama bir yandan da yemekleri soğutmadan tatmak için sabırsızlanıyorsunuz.Çatal ve bıçak yerine kullanılan chopstickler böyle şık sofralarda genelde altın kaplama, gümüş ya da fildişi oluyor. Chopstick kullanmaya alışkın olsanız bile ülkemizde genelde ahşap kullanıldığı için, bu kaygan chopsticklere alışmak birazcık zamanınızı alıyor. Yemekler chopsticklerin arasından kayıp giderken, alttan ısıtmalı geleneksel yuvarlak masa da dönmeye başlıyor. Çin'li dostlarınız size nasıl kullanacağınızı, hangi parmağınızı nereye koyacağınızı öğretirken, yuvarlak masa ikinci tura başladığında profesyonel bir chopstick kullanıcısı olamasanız bile artık herkes kendi sistemini geliştirmiş oluyor. 

Saplamak serbest:) 

Yemek başlamadan önce ve yemek süresince içilen çay, Çin sofralarının vazgeçilmezi. Şık davetlerde ise pirinç şarabı Çin sofralarının olmazsa olmazı. Yemek süresince eline küçük şarap kadehini alan Çinliler sırasıyla sofrada oturan herkesin yanına gidip, kadeh kaldırıyor ve "gan bei" (şerefe) diyorlar.Çin sofra kültürüne ait diğer bir özellik ise, sofrada yemek yerken ağız şapırdatılmasının ve geğirilmesinin normal karşılanması. Hatta bunlar yemeğe karşı bir beğeni ifadesi olarak değerlendiriliyor...”

Etiketler: Çin sofra kültürü,Çin sofra sanatı,Çin porseleni,gan bei,merve şıvgın,art de lable China

Bir Yorum Yazın

* İsim
* E-posta
* Mesaj

Gustology Nedir
Gustology Nedir Gusto, zevk alma, stil ve haz anlamına gelir. Gustology ise yüksek zevke fakat sınırlı vakte sahip okuyucusunu stil sahibi ürünler ve zevk veren adresler hakkında bilgilendirir.  
Yazarı Kimdir?
Banu Kitiş Dağıstan
Gusto video
Arşiv
Gustology