Güzel yaşama rehberi
Otomobil > R8. Hayır diyemeyiz!
03/08/2012

Siz Olimpiyatları seyrederken Audi’nin yeni R8’inin asfaltla tanışma anının kareleri de tıklanma rekorları kırdı.

Herkes şimdi merakla Eylül’de Paris’te düzenlenecek fuarda aracı yakından incelemeyi bekliyor.

2006’da ilk kez lanse edilen R8, o günden bu güne çok yol kat etti. Makyajında güzel hatlarını vurgulamayı öğrendi. En büyük farklılık ise daha önce kullandığı 6 ileri R-tronic şanzımanını yeni 7 ileri S tronic ile değiştirmesi. Motor seçeneklerinde ise bir fark yok. Daha önceki 424 beygirlik 4.2 litre V8 ve 518 beygirlik 5.2 litre V10 motorlar değişiklik yapılmadan bırakılmış.

Aracın iç ve dış tasarımındaki tarz değişikliği ise belirgin. Ön kısımda yeniden tasarlanmış tamponu ve yeni LED ön farları dikkat çekiyor. Arkada daha çok yenilik var. Tampon ve kuyruk lambası tasarımı, en önemlisi de aracın yeni bir R8 logosuna kavuşması. Yeniden tasarlanmış arka dağıtıcı ve köşelerde tek çıkışlı egzoz başlıkları da diğer artıları.

Gelelim en önemli mevzuya; hız! Araçtaki yeni şanzıman karbondioksit salınımını 22gram/km'ye kadar düşürmenin dışında 0-100 hızlanmaya da katkıda bulunuyor.

Yeni R8 V8 Coupe S tronic şanzımanı ile 100 kilometreye 4.3 saniyede ulaşırken 300km/h’ye kadar çıkabiliyor.

Daha performans odaklı, yalnızca coupe gövde tarzında satılacak V10 Plus modeli ise 550 beygir gücünde. V10 Plus’un 0-100 km/s hızlanma süresi 3,5 saniye, azami hızı ise 317 km/s.

Ağırlığı azaltmak için V10 hafif alaşım jantlar ve dış kısımda karbon fiber parçalar kullanılmış. En üst modelin süspansiyonu da elden geçirilerek ayarlanmış yaylar ve amortisörlerle donatılmış. Bu özel seriden sadece 333 adet üretilecek. Diğer modellerden farklı olarak R8 V10 Plus modelinde yarış koltukları bulunuyor.

Sene sonunda Avrupa’da satışa çıkacak 2013 R8 çok vakit kaybetmeden ülkemizde de boy gösterecek. 

Gönül ister ki biz de aracın yanında boy gösterelim. Göstermekle kalmayalım, beraber gezelim eğlenelim. Hiç olmadı bir fotoğraf çekilelim! 


Etiketler: Audi R8 2013,makyajlı R8,Audi'nin yeni R8 modeli,2013 model R8'in fotoğrafları

Bir Yorum Yazın

* İsim
* E-posta
* Mesaj

Gustology Nedir
Gustology Nedir Gusto, zevk alma, stil ve haz anlamına gelir. Gustology ise yüksek zevke fakat sınırlı vakte sahip okuyucusunu stil sahibi ürünler ve zevk veren adresler hakkında bilgilendirir.  
Yazarı Kimdir?
Banu Kitiş Dağıstan
Gusto video
Arşiv
Gustology