Güzel yaşama rehberi
Seyahat > Kaz Dağları sırrı
25/07/2012

Şimdi anlatacağım yer küçük oteller kitapçıklarının hiçbirinde yok. Booking veya tripadvisor’da da. Tanınmak istemiyorlar çünkü. Burayı keşfedip memnun kalanlar dostlarına anlatsın, o bize yeter diye düşünüyorlar.

Kaz Dağları’nda Boztepe Köyü’nde yamaca kurulmuş 8 odalı bir ev-otel Çakalini. (Bulunduğu bölgenin eski adı olduğu için bu ismi vermişler.) Cunda ve Midilli Adası’nı tepeden seyrediyor. Sahipleri birçoğumuzun emeklilik hayalini yaşıyor. Reklamcı Ümit Bey ve kalite kontrol uzmanı Sibel Hanım yoğun iş hayatından kendilerini çekmiş ve buraya yerleşme kararı vermiş. Kendi zevklerine uygun bir evi inşa etmeleri sekiz senelerini almış. İnşaata başladıklarında bölgede elektrik bile yokmuş. Mimar Nevzat Sayın ile birlikte çalışmışlar. Ana bina yöresel taş ve brüt betondan. Kullanılan malzemeler, seçilen renkler doğayla o kadar uyumlu ki sanki bu binalar ezelden beri varmış hissi yaratıyor.

Eğimli arazisinin en alt kademesinde sonsuzluk havuzu yer alıyor. Havuzun bir kademe üzerinde de odaları. 

Dağ başında, doğanın içinde sakin bir tatil isteyenler için tam anlamıyla dikilmiş mekan. Odaların manzarası şöyle; 

Bol oksijenle ciğerlerinizin, Ümit Bey’in mutfağından çıkan lezzetlerle midenizin bayram edeceği kesin. Adını ilk kez orada öğreneceğiniz otların yanı sıra ikram edeceği av eti de çok başarılı. (Av eti islemek için özel bir kulübe yaptırmış. Ayrıca yemeklik malzemelerin çoğunu bahçede yetiştiriyor.) Burada kalanlar dışında yemeğe misafir kabul etmiyorlar. Bu da otel havasından uzaklaşmalarını sağlıyor. Sanki bir arkadaşınızın evine kalmaya gitmişsiniz de o da size manzaralı odalardan birini vermiş gibi. Bizim şansımıza kışın kalabalık bir grup gittiğimizde de yazın da bizden başka kalan yoktu.

Otelin farklı köşelerinde Ümit Bey’in eserlerine rastlamak mümkün. Tahtadan oyduğu minik hayvancıkları çerezliklere, dalların arasına, ağaç kavuklarına iliştirmiş. Ana binanın altına da kendine bir atölye yapmış. Gün boyunca huzur veren müzik sesleri yükseliyor. Ümit Bey'in zevkini ve sanatçı dokunuşunu tavana ters giydirilmiş yılbaşı ağacından da anlayabilirsiniz. 

 

Sabahları horozların, akşam eşeklerin konserini dinleyeceksiniz.

Ortancaları, lavantaları, tavukları, kedisi Çarli, sizi sürekli şaşırtan detayları ve her şeyin başı Bahar Ablası’yla Çakalini’ni çok seveceksiniz.  

Telefonunuz 3G’yi çekmeyecek belki ama mutluluğu kesin. Bana inanın.

PS; Otele gidiş yolunda ne ok var, ne de tabela. Bilmeyen kimsenin bulmasını istemedikleri için. Mutlaka rezervasyon yaptırın ve tarif için arayın. 0 286 752 09 52. www.cakalini.com. Yazın gidecekseniz otelin Assos'a 20 dakika mesafede olduğunu unutmayın. 


Etiketler: Kaz Dağları'nda nerede kalınır?,Kaz Dağları butik otelleri,Ümit Yegül,en iyi dinlenme otelleri

Bu yazı için 1 yorum var

Yorum yazmak için tıklayınız.


Ahmet Berk şöyle der:
29/04/2013
İyiki tanıştık
Gustology Nedir
Gustology Nedir Gusto, zevk alma, stil ve haz anlamına gelir. Gustology ise yüksek zevke fakat sınırlı vakte sahip okuyucusunu stil sahibi ürünler ve zevk veren adresler hakkında bilgilendirir.  
Yazarı Kimdir?
Banu Kitiş Dağıstan
Gusto video
Arşiv
Gustology