Güzel yaşama rehberi
Otomobil > Asfalttaki boğa
13/09/2011


Lamborghini markasının yaratıcısı Ferrucio Lamborghini’nin asıl işinin traktör üreticiliği olduğunu biliyor muydunuz?

Spor otomobillere merak duyan Lamborghini’nin Ferrari 250 GT’sinin yaptığı arıza, hayatında bir dönüm noktası oldu. Servis için Maranello’daki fabrikaya gitti. Şehir efsanesine göre, Enzo Ferrari’ye kendi fikirlerini anlatmaya başlayınca, “Sen traktör üreticisisin, spor otomobillerden ne anlarsın ki?” yanıtını aldı. Oysa ikisi arasında böyle bir diyalog yaşanmadı. Çünkü Ferrari, Lamborghini ile görüşmeyi kabul etmedi bile.

Bunun üzerine otomobilin işçiliğini mühendisleriyle beraber kendisi geliştiren Lamborghini’nin aklına “Bu işi neden ben yapmıyorum ki?” düşüncesi o günlerde düştü. 1963’te ürettiği ilk spor model Ferrari’den daha hızlıydı. İki markanın ezeli rekâbeti işte böyle başladı.

Dikkat ettiyseniz Lamborghini’nin modellerinin birçoğunun ismi boğayla ilintili. Örneğin en güçlü modeli olan Murcièlago, 24 kılıç darbesine rağmen ölmeyen bir boğayı temsil ediyor. Miura, ünlü boğa yetiştiricisi Don Eduardo Miura’nın adını yaşatıyor. Islero, Miura’nın yetiştirdiği ve ünlü matador Manolete’yi öldüren boğa. Espada ise matadorların kullandığı bir tür kılıç türü. Diablo, Jalpa, Miura’nın yetiştirdiği Gallardo ve matador Felix Guzman’ın ölümüne neden olan Reventon da yine markanın modellerinde yaşıyor. Bu seçimlerde boğanın temsil ettiği güç kadar Ferrucio Lamborghini’nin boğa burcu olmasının da etkisi var.

İtalyan boğa, 48 yıldır Bologna’nın Sant’Agata kasabasındaki fabrikada üretiliyor. Yılda yaklaşık 2 bin 500 otomobil, sahiplerine gitmek üzere buradan yola çıkıyor. Mayıs 2010’da Murciélago’nun üretiminin durdurulmasıyla birlikte yeni model Aventador LP 700-4’ün yapımına başlandı. Böylece Aventador, Gallardo ile birlikte markanın üretimdeki iki ana modelinden biri oldu.

Otomobile adını veren Aventador, 2003’te İspanya’daki Zaragoza Arenası’ndaki dövüşteki cesaretiyle hafızalara kazındı. Don Celestino Cuardi Vides Ailesi’nin büyüttüğü Aventador; o gün arenadan sağ çıkmayı başarırken, bir efsanenin yeni modeline de adını veriyordu.

Artık asfaltta cesaretini sergileyecek olan Aventador, 6,5 litre hacminde 700 beygirlik güce ve 690 Nm’lik tork üreten V12 motora sahip. Bu motor, otomobile 2,9 saniyede 100 km/saat hıza çıkma gücünü veriyor. Aracın maksimum hızı ise saatte 350 km’yi buluyor.

Son dönemdeki çevre dostu faaliyetleriyle dikkat çeken Lamborghini, önceki modellere göre aracın yakıt tüketimini yüzde 8 ve karbondioksit salınımını yüzde 20 iyileştirdiğini öne sürüyor.

Aventador’un gövdesi ve şasisi karbon elyafı ve alüminyumdan üretilmiş. Aracın sürüş seçim sistemi, sürücünün tercihlerine göre motor, vites, diferansiyel, direksiyon ve sürüş kararlılık özelliklerini yol, spor ve yarış olmak üzere üç gruba ayırıyor. Seçtiğiniz sürüş tarzına göre yedi hızlı vites kutusu, hız değiştirme özelliklerini belirliyor.

Kapılar, resimde de göreceğiniz gibi yukarı kalkarak açılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de siparişleri alınmaya başlanan otomobilin fiyatı 1 milyon 865 bin lira olarak açıklandı. Böylece Türkiye’nin en pahalı otomobili unvanı da el değiştirmiş oldu. Bu unvanı elinden kaptıran ise 684 bin euroluk (yaklaşık 1 milyon 700 bin lira) fiyatıyla en pahalı araç olan Bentley’nin Mulsane modeli.

Aventador’ın vergisiz fiyatı ise 268 bin euro. Yani bu fiyatın yüzde 63’ü vergiden oluşuyor. Otomobille ilgili bu yazıdaki birçok rakamı unutabilirsiniz. Ama bu yüzde 63’ü unutmak mümkün değil. 

www.lamborghini.com


Etiketler: Lamborghini,İtalyan,boğa,Aventador LP700-4,otomobil,lüks,pahalı,hız

Bir Yorum Yazın

* İsim
* E-posta
* Mesaj

Gustology Nedir
Gustology Nedir Gusto, zevk alma, stil ve haz anlamına gelir. Gustology ise yüksek zevke fakat sınırlı vakte sahip okuyucusunu stil sahibi ürünler ve zevk veren adresler hakkında bilgilendirir.  
Yazarı Kimdir?
Banu Kitiş Dağıstan
Gusto video
Arşiv
Gustology