Güzel yaşama rehberi
Popüler Gusto > Onlar Ermiş Muradına
24/09/2011

Biz bakalım mücevherlerine. İlk olarak da Kate Middleton'ın küpelerine.

İngiltere’nin yeni prensesinin o gün taktığı küpeler, düğünle ilgili yapılan tüm haberlerde karşımıza çıktı.

Küpeler hakkında çok iyi bildiklerimiz:

1) Gelinin ailesinin hediyesi. 2) Kate’in tarzına uygun olarak oldukça sade olan tasarımı. 3) Kate için özel tasarlanan modelin başka bir eşinin daha yapılmamış olması.

Kimimizin bildiği, pek çoğumuzun bilmediği ise küpelerin Bond Caddesi’nde havalı bir butiği olmayan, sipariş usulü çalışan bir mücevhercinin elinden çıktığı.

Kate’in kız kardeşi Pippa’nın da küpelerini tasarlayan İngiliz mücevhercinin ismi: Robinson Pelham.

Pelham’ın butiği Westminster civarında. İnternet sitesinde açık adresi yazmayan mücevherci, randevu sistemiyle çalışıyor.

Adettendir, bizde tasarımcıya muhakkak nelerden ilham aldığı sorulur.

İngiliz basını da aynı soruyu Pelham’a yöneltmiş. Ve sayelerinde bütün dünyayla birlikte biz de küpelerin ilham perisinin ailenin arması olduğunu öğrendik. Küpelere şeklini armadaki meşe palamudu ve meşe yaprağı vermiş. Prensesin o gün takacağı taçla uyumu da tasarımı yaparken bir başka dikkat ettikleri noktaymış.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Kate'e hediye ettiği ve düğünde taktığı Cartier taç, yaklaşık 800 adet pırlanta ile süslü:

Robinson Pelham, Pippa’nın çiçek formundaki küpeleriyle birlikte gelinin annesi Carole Middleton’ın turmalin ve pırlanta kolye ucunu ve küpelerini de tasarladı. Baba Michael Middleton ve gelinin erkek kardeşi James de meşe palamudu ve meşe yaprakları şeklinde kravat iğnesi taktılar.

Birçok moda eleştirmeni Kate’in düğün takılarını fazla sade buldu. Hatta “Kate, Kraliçe’nin ona takabileceği mücevherlerden çok daha düşük değerde, yeni bir mücevher takacaksa; Kraliyet ailesi o gösterişli mücevherleri neden saklıyor ki?” yorumu bile yapıldı. Çünkü 2. Elizabeth, dünyanın en göz alıcı mücevher koleksiyonlarından birine sahip.

Yolunuz 3 Ekim’e kadar İngiltere’ye düşerse (tabii düğün ilginizi çektiyse), Buckingham Sarayı’ndaki sergiyi gezebilir, bu mücevherleri yakından görebilirsiniz.

23 Temmuz’da başlayan sergide, sarayın en büyük salonlarından birinin ortasına Kate’in gelinliği özel olarak ışıklandırılmış bir platforma yerleştirilmiş.

8 katlı düğün pastası bile sergide!

Giriş ücreti 17 sterlin. Yaklaşık 50 TL.


Etiketler: robinson pelham,mücevher,küpe,gusto,kate middleton,cartier taç

Bir Yorum Yazın

* İsim
* E-posta
* Mesaj

Gustology Nedir
Gustology Nedir Gusto, zevk alma, stil ve haz anlamına gelir. Gustology ise yüksek zevke fakat sınırlı vakte sahip okuyucusunu stil sahibi ürünler ve zevk veren adresler hakkında bilgilendirir.  
Yazarı Kimdir?
Banu Kitiş Dağıstan
Gusto video
Arşiv
Gustology